Antické městečko Side se nachází na polostrově pronikajícím do Středozemního moře. Toto jedno z nejdůležitějších historických sídel civilizací se od osmdesát let dvacátého století postupně stalo předním prázdninovým letoviskem. Návštěvníkům nabízí zlatavé písčité pláže pozvolna se svažující do tyrkysové modři teplých středomořských vod. Historické prameny hovoří také o tom, že přístav Side kdysi sloužil jako místo milostných schůzek Antónia s Kleopatrou, která obdržela darem nemalá území tureckého pobřeží.
Historie města se datuje do 7.století př. n. l. „Side“ dříve v místním jazyce znamenalo „granátové jablko“ a do konce období římské nadvlády bylo toto ovoce symbolem vyobrazovaným na mincích města Side. Dodnes naleznete v okolí sady granátových jablíček, citrusových plodů a plantáže bavlny. Vrcholné období města Side se datuje do 2. a 3. století př. n. l., které zde dodnes připomínají částečně zachovalé památky.
V 10. století n. l. díky zemětřesením, křesťanským fanatikům a Arabským nájezdům bylo město kompletně opuštěno a necháno na pospas působení přírodních živlů a času. Poslední masivní obydlování Side proběhlo v roce 1895, kdy se zde usadili turečtí imigranti z Kréty, kteří jsou předky dnešních obyvatel tohoto krásného a zajímavého města.
Vstup do města skrze velmi dobře zachovalé městské hradby umožňuje impozantní avšak dnes značně poničená hlavní brána. Kolonádní ulice, směřující do centra antického města, Vás dovede k agoře, kterou využívali mimo jiné také piráti jako míst prodeje otroků, či k jedné z nejvýznamnějších místních památek – divadlu. Místní divadlo je vyjímečné v tom, že není postaveno ve svahu, ale na rovině, s mohutnými podpěrami. Tato antická stavba s kapacitou 20 000 diváků sloužila v minulosti také jako dějiště gladiátorských zápasů či kostel pod otevřeným nebem.
Při návštěvě místního muzea, situovaného v místech římských lázní, Vám před očima ožijí známé antické pověsti, protože řada bájných postav je zde ztělesněna díky dobovým sochařům.
Dodnes můžete v okolí obdivovat také pozůstatky akvaduktu, městských staveb či restaurované pozůstatky fontány, mramorových sloupů či ruiny římských lázní. Významné památky přístavu tvoří chrámy věnované bohům Apollónovi a Athéně, které díky exotickým architektonickým tvarům vykreslují jedny z nejúžasnějších západů slunce.

NABÍDKA FAKULTATIVNÍCH VÝLETŮ:
Chcete-li lépe poznat také okolí místa, v němž trávíte svou dovolenou, památky, které zde zanechala bohatá historie země, a odvézt si jedinečné a nezapomenutelné zážitky, můžete si vybrat některý výlet, který Vám blíže představí naši delegáti. Níže uvádíme orientační přehled toho nejzajímavějšího.

SIDE TOUR - výlet po městě Side:
Prohlídka historických památek antického města Side, spojená s návštěvou obchodního centra v doprovodu průvodce.

MANAVGAT BAZAAR & SIDE & ALARAHAN KARAVANA:
Návštěva antických památek v oblasti Side, dále trhů (velkého bazaru) v Manavgatu, kde si můžete vyzkoušet tradiční smlouvání o ceny výrobků různých druhů, a nakonec pevnost Alarahan ze 13. století , která sloužila jako zastávka karavan obchodníků. Z tohoto důvodu zde naleznete dodnes řadu fungujících zájezdních hostinců.

FIRE OF ANATOLIA:
Jedinečné umělecké vystoupení nejpopulárnějšího a největšího folklorního uskupení přímo v antickém divadle Aspendos. Skupina čítá 120 tanečníků a pyšní se dvěma prvenstvími v Guinnesově knize rekordů – za nejrychlejší tanec (241 kroků za minutu) a za největší publikum (400 000 diváků při vystoupení v tureckém městě Karadeniz Eregli u pobřeží Černého mře). Taneční vystoupení této slavné skupiny patří k nejkrásnějším zážitkům, které si z dovolené v Turecku můžete odvézt.

HAMAM – TURECKÉ LÁZNĚ:
Perfektní odpočinek a relax nejen svému tělu, ale také Vaší mysli poskytnou tradiční turecké lázně, neboli hamam. Nabídka zahrnuje pobyt ve výřivce, lázni či sauně, peeling, mýdlovou masáž, klasickou masáž a samozřejmě odpočinkový čas v lázeňském prostředí. Celý pobyt s procedurami trvá cca 3 hodiny a doporučujeme jej každému bez rozdílu. Součástí je i vyzvednutí a návrat zpět do hotelu.

MANAVGAT BOAT – plavba po řece Manavgat:
Krátký výlet lodí po tyrkysově modré řece Manavgat, která pramení v majestátném pohoří Taurus a po 90 km se vlévá do Středozemního moře. Povodí řeky skýtá několik jeskyní, nejznámější je jeskyně Altinbesik. Nedaleko města Manavgat, podle kterého také řeka získala své jméno, je známý vodopád.

GREEN CANYON:
„Zelený kaňon“, jak zní český překlad, je část přehrady Oymapinar na řece Manavgat. Chcete-li se v horkých dnech pořádně osvěžit a prožít jedinečný den obklopeni přírodní krásou pohoří Taurus, občas si zaplavat v chladné čisté vodě nádrže a kochat se kouzelným pohledem na panenskou přírodu, je pro Vás tento výlet správnou volbou.

JEEP SAFARI – výlet džípem do přírody Projížďka nádherným pohořím Taurus, lemujícím turecké pobřeží Středozemního moře, potěší nejen romantické duše. Po cestě terénním vozidlem jsou plánovány zastávky na prohlídku mešity a návštěvu nomádské vesnice v horách. Během cesty Vám průvodce představí zajímavá fakta o zemi, její historii, náboženství či tradicích. U řeky bude servírován oběd a v chladivých vodách se mohou zájemci také vykoupat.

DOLPHIN BOAT - výlet lodí po moři:
Plavba lodí Vám se zastávkami představí kouzelná místa pobřeží podél Side. Vyzkoušet si můžete i skákání ze skal do hlubokého moře. Ale i bez toho si na výletě užijete plno koupání a opalování.

QUAD SAFARI – na čtyřkolkách do přírody:
Výlet na čtyřkolkách do pohoří Taurus. Po cestě se zastavíte na několika nádherných vyhlídkách na moře, hory či údolí a zároveň si užijete zdravou dávku adrenalinu při speciální jízdě po nezpevněných cestách. Pro odvážné se naskytne také možnost koupání v chladných vodách řeky.

AQUAPARK + DELFÍNÍ SHOW:
Vydejte se do světa skluzavek, tobogánů a dalších rozmanitých vodních atrakcí, tvořených nejen pro děti, ale i dospělé. Prožijete zde kromě legrace také trochu adrenalinu na rychlých a dlouhých skluzavkách, tobogánech či na atrakci zvané „černá díra“. Shlédnete vystoupení bílé velryby, delfínů či tuleně. Za poplatek si s delfíny můžete i zaplavat a vyfotit se. Určitě to bude pro Vás a především pro Vaše děti jeden z nejzábavnějších dnů dovolené na riviéře.

RAFTING:
Vyzkoušejte jedinečný zážitek při sjíždění řeky Koprulu na gumových raftech. Patříte-li mezi vyznavače dobrodružných a adrenalinových aktivit, nenechte si ujít tuto možnost. Výlet je vhodný také pro návštěvníky bez předchozích zkušeností s raftingem. Každý člun doprovází zkušený instruktor. Při jízdě se pokocháte krásnými scenériemi přírodní rezervace Beškoňackého kaňonu, vykoupete se a na konci cesty se zaslouženě najíte.

PAMUKKALE:
Celodenní výlet za jedním z nejkrásnějších přírodních úkazů světa Vám představí v Turecku poměrně hojné termální prameny. Tisícileté působení termální vody bohaté na vápenec vytvořilo v Pamukkale nádherné travertinové kaskády. Termální voda má samozřejmě léčivé účinky, výborně působí například na revmatické obtíže či některé kožní nemoci. Výlet zahrnuje i prohlídku původně lázeňského města Hierapolis, návštěvu manufaktury na výrobu ručně vázaných koberců se shlédnutím celého výrobního procesu a zastávku v mešitě se zajímavým výkladem.

LETOVISKO SIDE - TURECKO